Prairie View Interscholastic League Coaches Association
             "Remembering the Past With Pride"
The PVILCA is preserving the past and remembering the glory years of the Prairie View
Interscholastic League and instilling personal pride and self-esteem throughout the
community by increasing cultural awareness of the PVILCA heritage. Each year, since 1980,
our Board identifies former coaches for induction into the "Hall Of Honor"and athletes,  
trainers and officials are inducted into the "Hall Of Fame."

For lists of all previous inductees:
1980-2012  2013  2014
2015 Inductees
PVIL Coaches

Johnny N. Allen, Sr.*, Amarillo Carver
J.B. Haggerty, Tatum
Richard Samuel Lewis, Sr., Baytown Carver


Meritorious Award

Raymond "Raybo" Bourgeois, Houston
Marmion Dambrino, Houston ISD
Phyllis Lynn Earles, Prairie View A&M University
Capt. Paul J. Matthews, Buffalo Soldiers Museum, Houston


Coaches of the Year 2014-2015

Lloyd James Banks, III, Fort Bend Marshall HS
  -- 5A State Track Champions



Academic Athletes of the Year

Chad Tatum, San Antonio Antonian College Prep
Derek Broussard, Beaumont Central Medical Magnet HS


Athlete of the Year

DjiMonii Rai Jackson, Beaumont West Brook
Jonathan Slade, Austin Eastside Memorial HS


PVIL-UIL Bridging the Gap

Ira "Bubba" Ephriam -- Basketball, Pecos Carver/Pecos
Alfred Mays -- Football, Austin L.C. Anderson
Derek Lagway -- Football, Willis
Lucious L. Newhouse -- Coach/Athlete, Hallsville/Dallas ISD
Roger Whitaker -- Coach/Athlete, LaMarque Lincoln
William Ward -- Basketball, Austin L.C. Anderson
Clifford Young -- Baseball, Willis*


Baseball

Joseph C. Valley, Jr., Houston Worthing
John H. Walker, Marshall Pemberton
Basketball

Emma L. Adams, Jasper Rowe
Terry Vernon Cooper, Kirbyville Walnut Hill/Kountze Carver*
Freddie Forcey, Austin L.C. Anderson
Marshall Land, Jr., West Kirbyville
George C. Marshall, Austin L.C. Anderson
Mary Lena Cooper Peoples, West Kirbyville
Travis Alton Wright, Walnut Hill*


Tennis

John Wilkerson, San Antonio Wheatley


Track

Clifford "Cliff" Branch, Houston Worthing
Luella Reece Frazier, Willis Turner
David Arthur Hall, Houston Washington*
Bennie Lee Harris, Fort Worth Dunbar
James Hunter, Galena Park Fidelity Manor


Football

Herbert Anders, Sweeny Carver
George Raft Arnold, Austin L.C. Anderson
Cecil Boykin, Livingston Dunbar
Andrew Brown, Austin L.C. Anderson
Leroy "Lumberjack" Brown, Houston Yates
Vernon Carathers, Austin L.C. Anderson
Carl Crenshaw, Austin L.C. Anderson
Louis Dotson, Jr., Austin L.C. Anderson
George Edmond, Conroe Washington
William "Rock" Glosson, San Antonio Wheatley*
Earnest Qualls, Livingston Dunbar
Johnny Harper, Linden Fairview
Nathaniel "Nate" Henderson, Livingston Dunbar
Roy Lee Howard, Baytown Carver
Charles James, Conroe Carver
Marion Johnson, Dunbar Livingston
John Earl Lee, Baytown Carver
Robert McGee, Sealy Austin County
D.C. Nobles, Lufkin Dunbar
Larry Vernon Priestley, Austin L.C. Anderson
Charles Purnell, Jr., Austin L.C. Anderson
Isaac Robinson, Austin L.C. Anderson
Robert Sanders, Jr., Baytown Carver
Larry Surgers, Conroe Willis
Lee Thomas, Karnack Carver
Joe Wade, Austin L.C. Anderson*
Joe "Little Joe" Washington, Port Arthur Lincoln
Willie "Tunnie" Williams, Austin L.C. Anderson

                                                            
                                                           * Posthumous